איך לדעת לעמוד על שלי?

"אלה בת התשע, ילדה שקטה ועדינה ואחותה ספיר בת השש חזרו מיום הולדת. אלה עצובה, דמעות זולגות בזווית העין ואילו אחותה מצוידת בשקית ענקית מלאה ממתקים.
היא קורנת מאושר, "הצלחתי לאסוף הכי הרבה ממתקים. תראו!"
כך סיפרו לי הורים שהגיעו לאימון עם ביתם הגדולה. היא תמיד נשארת בצד, לא נלחמת על המקום שלה, לא מתמודדת עם כללי המשחק ואחר כך מרגישה אכזבה גדולה, עצב ותסכול.
זאת לא הפעם הראשונה, כך זה קורה תמיד, הם טוענים.
אני מתעניינת לדעת מה בדיוק התרחש ביום ההולדת, כדי ללמוד איך אוכל לעזור לה.
"את מכירה את המשחק שיש קופסא גדולה שיורדת לאמצע החדר והיא מלאה בממתקים? המשחק פשוט. לכל אחד מהמשתתפים עוצמים את העיניים ובעזרת מקל הם צריכים להכות בקופסא בכל הכוח. הילד שמצליח לתת את המכה הכי חזקה, שובר את הקופסא ומתוכה נשפכים הרי ממתקים. כולם מסתערים על הממתקים, תופסים כפי יכולתם, וממלאים שקיות. יש המון ממתקים לכולם!
חוץ מ...לאלה. כשמתחיל המשחק היא תמיד אחרונה, היא לא נדחפת כמו כולם. היא משאירה את ה"עבודה" וההנאה לילדים אחרים. בסוף המשחק היא מגלה לתדהמתה שנשארה בלי ממתקים בכלל, ורק בגלל שאחותה אספה המון, היא מסכימה להעניק לה שני ממתקים. סוכרייה על מקל וחטיף שוקולד. בכל המשחקים, גם בבית הספר וגם בימי הולדת ובאירועים משפחתיים היא תמיד תהייה האחרונה בתור. תוותר למישהו אחר ותתאכזב שלא הצליחה להיות להידחף כמו כולם. החלום שלה קטן, להיות פעם אחת בין הראשונים בשורה, להיות במרכז העניינים, להיות פעילה, להיות חלק מהקבוצה."
אני יודעת שיש כאן הזדמנות נהדרת, הילדה כל כך רוצה להשתנות. היא מוכנה לנסות כל רעיון.
מה אפשר לעשות? מבטיהם מופנים אלי. הוריה נאנחים ושואלים, מחכים לפתרונות קסם.
"אין כאן פתרונות קסם, אך יש כאן בהחלט הזדמנות שאפשר ללמוד מתוכה ולהיות מודעים אליה ובעזרת צעדים קטנים להתקדם לעבר המטרה.
השלב הראשון כולל תהליך של מודעות עצמית ורק בשלב השני נתחיל באימון.
אני מבקשת ממנה להיזכר באירועים נוספים מעברה כדי שאוכל להסיק מסקנות כיצד היא מתנהלת וללמוד על אישיותה וכישרונותיה. בהמשך מתרחש תהליך האימון בו אני מאתרת את ההצלחה הקטנה שחוותה בפעם הראשונה, כדי שנוכל לשכפל אותה.
היא נזכרת שרק פעם אחת היא הצליחה להיות הראשונה בטור הבנות בשיעור התעמלות והמורה בחרה בה לראש קבוצה.
היא הרגישה נפלא, השמחה התפשטה בכל הגוף וצעדי הריצה שלה נעשו גדולים ומהירים יותר ויותר. אנו ממשיכות לשחזר את ההצלחות שלה ומגלות כי לפעמים הצליחה להיות הראשונה שיודעת לענות על שאלה מאתגרת במיוחד בחשבון. כשאף אחד לא יודע היא אוזרת אומץ ומצביעה. אנו מתחילות להתאמן, חושבות על כל האפשרויות העומדות לרשותה, מנסות לשנות הרגלים והתנהגויות של שנים.
במהלך האימון:
אלה התבקשה לספר מה מפחיד אותה?
רשמנו את כל האמונות שלה על עצמה, ושיקפתי לה מה זה אומר.
בדקנו את ההתנהגות שלה לאורך השנים בחברת הילדים בכיתה ואת תגובותיה כשהייתה צריכה להילחם על המקום שלה. והחלטנו לנסות לתפוס מדי פעם את המקום הראשון ולחוות הצלחות.
במהלך הקיץ אנו מצליחות ביחד להגשים את החלום שלה. להיות ראשונה באוטובוס שנוסע לבריכה, ולשבת עם הבנות המקובלות בספסל האחורי והנחשב.
"עשית את זה ! אני כל כך גאה בה! את בהחלט מסוגלת לחולל שינוי משמעותי בחייך. כל הכבוד!
להיות אסרטיבי זו בהחלט מטרה ראויה לבוא לאימון. מי שאוהב את עצמו, יוכל להגיד מהו רצונו ולבקש עזרה במידת הצורך.

אין עדיין תגובות.

השאר תגובה