איך להתמודד כשקוראים לך בשמות גנאי?

דוד בן 11 לומד בכיתה ו' . אתמול כהרגלו הלך לחוג קפוארה והתאמן בתרגילים מתקדמים עם חבר בקבוצה. ילד שעמד באולם ניגש אליו בלי שום התראה מוקדמת והתחיל למשוך לדוד בחולצה, לתת לו מכות בבטן ולקרוא לו בשמות גנאי. דוד: "התעצבנתי עליו, נתתי לו סטירות, זרקתי אותו על המזרנים והמריבה החלה. אחד המדריכים הגיע מיד כדי להפריד כוחות. כל פעם שמישהו קורא לי בשמות "שמן, משקפופר , מכוער..." אני רוצה להראות לו שגם אני חזק , שאני לא מפחד ממנו , שאני יודע להחזיר ושגם לי יש כוח. שילמד שאיתי לא מתעסקים.
עדי הגיעה אלי לאימון, היא הייתה הילדה הכי נמוכה בכיתה והכי חכמה בכיתה. היא למדה בכיתה ח' והבינה כבר שלא תוכל לגבוהה בהרבה, היא תשאר נמוכה, זה מה שהרופאה אמרה לה. אמא שלה הבטיחה לקנות לה תמיד נעלים עם עקבים גבוהים...אבל עדי נפגעה מאוד מיחס הבנות אליה . הם קראו לה : פיצי, תינוקת, גמדה , פיצפונת, ננסית וניסו לבדוק מתי מתחילה לרדת הדמעה הראשונה בעיניה. היא כל כך רוצה להיות גבוהה, אבל כבר מספיק גדולה בשביל לדעת שזה לא יקרה.

מה לעשות?
1. לדבר עם הילד על הבעיה שלו (הגובה, המשקל, המבנה,צבע שיער שונה,עור כהה במיוחד) ולגלות את החוזקות שלו, הדברים הטובים שיש בו.
איך מגלים את הדברים הטובים שיש בתוכנו?
לשאול את ההורים שלנו או את מי שאוהב אותנו באמת.( חברים טובים, מורה, יועצת, פסיכולוג, מאמנת, סבא וסבתא, אחים ועוד)
לרשום את כל המחמאות שאחרים אומרים לנו. למשל: לילד נמוך במיוחד אומרים שהוא חכם, בעל חוש הומור, יפה, שיער מדהים, חברותי, אכפתי ו"נשמה טובה").
חושבים מהו תחום שבו אנחנו מצטיינים? (למשל: סיימתי משחק פוקימון בגיימבוי במשך חמישה חודשים)
2. לדבר עם הילד שמתגרה בך ולהגיד לו שלכל אחד יש רגשות וכל אחד נברא אחר מחברו. צריך לקבל כל אחד בדיוק כפי שהוא. לא להסתכל על החסרונות אלא על היתרונות של הילד.
3. ,להגיד משפט מצחיק בסגנון התוכנית "ארץ נהדרת" כמו:" אני פונה ללב שלך, באמת...נורא עצוב לי...בבקשה ממך תהיי נחמד אלי...."
4. להשמיע מוסיקה בפלאפון בקול רם , משהו שמזמין לרקוד או לשיר, לשים בעוצמה החזקה ביותר כדי לא לשמוע את המילים הפוגעות....ניתן לו לדבר אל עצמו ולא נקשיב לשום מילה שלו!
5. לנשום עמוק, לספור עד 10 ולהתעלם מהדביל המקלל, כי מי שלא יודע להתייחס אלי בכבוד אין שום סבה שאני בכלל אתייחס אליו.
6. לראיין אנשים קטנים ומצליחים ולשאול אותם איך הם התגברו על הבעיה שלהם.

בת-שבע טל, יועצת ארגונית ומומחית באימון ילדים ונוער. מחברת הספר "זינוק לחיים"-אימון לילדים ונוער.

אין עדיין תגובות.

השאר תגובה