האבא צריך להתאמן – לא הילד!

עידן בן ה11 הגיע אלי השבוע לפגישת אימון. בשיחה המקדימה עם ההורים הבנתי שיש איתו בעיה חברתית, אין לו חברים, הוא לא יודע לקבל בקורת, הוא חוצפן ועושה מהפכות בבית הספר. המורה והיועצת הפנו אותם לאימון.

החלטתי להקשיב לילד המבולבל וחסר האונים שנמצא מולי, לשמוע מה מפריע לו באמת ואיך אוכל לעזור ולקדם אותו. שאלות ההיכרות בדקו איך הוא מרגיש בביה"ס? כמה חברים טובים יש לו ?מה הוא עושה ועם מי מבלה בשעות הפנאי. מיד הוא עצר אותי והודיע לי בנחרצות. "הבית-ספר לא מעניין אותי. הבעיה שיש לי זה עם אבא שלי. הוא מדבר אלי בתוקפנות. הוא לא מרשה לי לראות טלוויזיה בין שתיים לארבע, ואני כדאי לעצבן אותו, דווקא צופה בטלוויזיה בשעות האלה." שאלתי אותו :" למה אתה עושה דווקא לאבא?" והוא עונה :"כי הוא מכניס אותי ל"ריתוק" על כל דבר הכי קטן. בואי אתן לך דוגמה מאתמול. שפכתי שוקו על הרצפה, ביום הזה הייתה המנקה ואני יודע שזה יום שרמת הרגישות בבית גבוהה מתמיד. הוא שלח אותי לחדר, וצעק על אמא שזה בגלל שהיא לא מספיק קשוחה איתי ומוותרת לי בקלות. אמא רוצה להסביר לי מה עשיתי ואבא אומר שזה ממש מיותר." כל פעם מסבירים לו והוא לא מבין וחוזר על אותם דברים, כך הוא טוען.

"מה אתה רוצה? "שאלתי אותו והוא ענה: "אני רוצה להגיד לו: אבא, אתה מתנהג בטמטום גמור, התוקפנות שלך לא עוזרת לאף אחד! אני ממשיך לעשות דברים אסורים. התוקפנות אומרת שאתה נואש." אני מעניקה לו בלון אומץ דמיוני ומבקשת ממנו לכתוב לאבא שלו מכתב. הוא מסכים מיד, לוקח דף ומתחיל לכתוב במהירות.

אבא,

אתה סתם חש את עצמך. תפסיק להיות תוקפני. אתה לא באמת חכם. אולי אתה חכם בכל מה שקשור לעבודה שלך אבל אתה לא מבין כלום בתחומים שהם באמת חשובים בחיים. כמו למשל :בפסיכולוגיה ובידיעה עצמית. אתה צריך להבין וללמוד איך לחנך ילדים. אם שוקו נשפך, צריך לנקות ולא לעשות מזה עניין, כי זה קורה לכולם, גם לגדולים. כשזה קרה לאחיות שלי אתה לא צעקת עליהם, רק עלי אתה צועק. לשלוח לריתוק זה ממש רע! אני רק רציתי לאכול ליד הטלוויזיה כי הייתה תוכנית מעניינת ואתה הגעת עצבני מהעבודה וישר שלחת אותי לריתוק של כמה שעות בחדר.

עקשנות זה גן שעובר בתורשה. אני יודע שאתה עקשן, אבל אני הרבה יותר. שלך, עידן.

בשיחה עם האב החלטתי לשקף לו את שאמר בנו .הוא הקשיב למכתב שנכתב לו ואיך הוא מזהה את הקושי לשנות את מצבו החברתי והלימודי בבית הספר בגלל התחושה שהוא מסתובב איתה כבר שנים. "אני ילד דפוק ואבא לא אוהב אותי". הבהרתי לאבא שהוא צריך לקבל החלטה ,להיות מודע למעשיו, לשנות הרגלים של שנים, לשנות את החשיבה שלו ואת היחסים עם הבן. הוא קבע אימון לעצמו.

אין עדיין תגובות.

השאר תגובה